
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Type | PWM |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Topology | Boost, Buck, Buck-Boost, SEPIC, ZETA |
| Switching Frequency | 100 kHz to 750 kHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Output Voltage | Adjustable |
Stock: 390
Distributors
pcbx
Unit Price$4.26330
Ext.Price$4.26330
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.26330 | $4.26330 |
| 10 | $3.27718 | $32.77180 |
| 25 | $3.11617 | $77.90425 |
| 50 | $2.96307 | $148.15350 |
| 100 | $2.81749 | $281.74900 |
| 300 | $2.67906 | $803.71800 |
| 500 | $2.54743 | $1273.71500 |
| 1000 | $2.42228 | $2422.28000 |
